SEO

Arama Motoru Algoritmasında Hummingbird Devri

google-hummingbird
Yazar Mahmut ER

Google daha iyi hizmet vermek için sık sık algoritma değişikliği yapmaktadır. 2013 yılında büyük bir devrin başlamasına neden oldu. Bizi Google Hummingbird algoritması ile tanıştırdı. Google Hummingbird nedir ve ne gibi parametler üzerine çalışır?

Hummingbird’ü Google’ın daha önceki Panda ve Penguin güncellemelerinden biraz daha farklı bir şekilde ele almak gerekiyor. Çünkü bu kez duyurulan bir güncelleme değil, çok daha geniş kapsamlı bir algoritma değişimi. Söz konusu güncelleme, semantik indexlemenin avantajlarından yararlanarak kişiye özel arama sonuçlarının ortaya çıkmasını sağlamak için yapay zeka teknolojisini kullanıyor. Hızın ön planda olduğu günümüzde, doğru arama sonuçlarını en kısa ve en doğru biçimde ortaya koymak adına atılan bu adım; hem belirli anahtar kelimelerde yapılan sorgu sonuçlarında verimlilik sağlıyor, hem de Google’ın büyük veriyi en “doğru” şekilde süzmesi konusunda bize ipuçları veriyor.

Google Hummingbird ile Neleri Amaçlıyor?

Google Hummingbird’ün algoritması iş zekası uygulamalarında da ezber bozdu. Elde edilen verilerden en doğru analizleri ortaya çıkartmak için semantik arama motoruna paralel oluşturulmuş iş zekası çözümleri de kurumsal bir öncelik halini aldı. Böylece şirketler Google organik kanalında iş sürekliliğini sağlamak adına en net, en güncel ve en doğru bilgilerle yol alabiliyor. Bireyselden başlayıp kurumsala yansıyan bu gelişim Google‘ın algoritma değişikliğinde ne kadar doğru bir karar verdiğini de ortaya koyuyor, kendi geliştirdiği algoritmasıyla 2000’lerin başında dönemin arama motoru devleri Yahoo ve Altavista’yı tarihe gömen Google bu yeni algoritasıyla arama motoru teknolojisine bir yenilik daha katmakla kalmayıp “Google For Work” gibi kendi iç uygulama başlıklarında da etkinlik sağlıyor. Bu yönüyle semantik arama motoruyla ortaya çıkan yenilikler de sadece büyük ölçekli şirketlerin değil web sitesi sahibi kobilerin de doğru kullanımları sonucunda avantajlar elde etmelerini sağlıyor, böylece Google’ın “Keyword” ve “Description” temelli arama mimarisi kendini yeniliyor ve değişen bu yapı beraberinde SEO’ya yeni bakış açıları getiriyor.

Hummingbird’ün SEO Üzerindeki Etkileri

Hummingbird, SEO çalışmalarında anahtar kelimelerde linkleme çalışması ile yükselmek yerine, muadili ve aynı kelime kümesi içerisinde yer alan diğer anahtar kelimelerde de yalnızca içerikle yükselme imkanı sağlıyor. Böylece özellikle orta ölçekli web sitesi sahipleri, semantik olarak kurgulanmış bir içerik planı ile eskisine göre daha fazla organik trafik çekebilmekte. Sanıyorum ki, Hummingbird ile ilgili en önemli nokta; Google’ın artık resmen sosyal bir arama motoru haline gelmiş olması. Artık mekanik anahtar kelimeler yerine, daha doğal iletişim yöntemlerinin önemi artmaya başlıyor. Bu da, SEO açısından yeni bir dönem anlamına geliyor.

Yazar hakkında

Mahmut ER

Yorum Yap