Facebook Reklamları

facebook-reklamlariSon 10 yılda büyük bir çıkış gösteren sosyal medya, getirdiği yeniliklerle iletişim alışkanlıklarımızı ve alışveriş yapma şeklimizi kökten değiştirdi. Daha önce mümkün olmayan yöntemlerle fikir alışverişi yapmaya, firmalardan taleplerde bulunmaya, satın alma ve ödeme gerçekleştirmeye başladık. İnsanlar artık sosyal medyada keşfediyor, paylaşıyor ve beğenisini gösteriyor.

Mobil olanakların gelişmesi ve yaygınlaşması da sosyal medyanın gücünü bir kat daha artırdı; işletmeler tarafından aktif bir şekilde kullanımı kaçınılmaz bir hal aldı. Birçok firma, tanıtımlarını yapmak, satışlarını artırmak ve satış sonrası destek vermek için sosyal medya araçlarını yoğun bir şekilde kullanıyor. Facebook ise bu sosyal medya araçlarının en büyüğü ve en çok kullanılanı. Türkiye’de ulaştığı çap aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  1. Türkiye’de internet kullanıcılarının %94’ü aynı zamanda Facebook kullanıcısı.
  2. Facebook’un 2013 Aralık verilerine göre Türkiye’de 21 milyon günlük aktif kullanıcısı var.
  3. Yine 2013 Aralık ayı verileri gösteriyor ki bunun 12 milyonu mobil kullanıcı.

Ticari faaliyetlere yönelik en gelişmiş hizmetleri sunan sosyal medya platformu da yine Facebook. Bir işletme ile internetteki potansiyel veya gerçek müşterileri arasındaki her türlü etkileşim düşünülmüş ve bunlara yönelik bazı araçlar sunulmuş durumda. Sosyal medya devi, işletmelere, organizasyon ve ünlülere resmi Facebook sayfası oluşturma hakkı tanımakla kalmıyor, gerek bu sayfaların takipçi kitlesinin genişletilmesi, gerekse ürün, hizmet ve etkinliklerin tanıtımı için internet sitesi ve mobil uygulamasında çeşitli reklamların yapılmasına da olanak veriyor.