SOSYAL MEDYA

Facebook Satın Alma ve Hedefleme Terimleri

facebook-satin-alma-hedefleme
Yazar Mahmut ER

Firmanız veya markanız, hedefinizdeki kullanıcılar ile aranızda kurduğunuz duygusal bir bağlantınızdır.  Duygusal bağlantının odağında firma olarak yaptığınız ve söylediğiniz her şey bulunur. Reklamlarınızda kullandığınız mesajları, şirketinizin değerlerini ve inançlarını ayrıca müşterilerinize söz verdiğiniz deneyimleri içerir.

Kampanya (Campaign)

Kampanya; web sitesine tıklamaları (Clicks to Website), marka bilinirliği (Brand Awareness) veya mobil uygulama yüklemeleri (Mobile App Installs) reklamları gibi belirlediğiniz özellikleri içermektedir. Kampanyalarınızı iyi bir şekilde raporlayabilmek ve optimize etmek için birden fazla kampanya ve reklam grubu oluşturmalısınız.

Satın Alma (Purchasing)

 • Açık Arttırma (Ad Auction)

Reklam gösterimi esnasında, Facebook kendi sisteminde verilmiş olan maksimum teklifi, en iyi reklam performansına göre açık arttırma sistemi ile belirler. Açık arttırma sistemi ile ayrıntılı bilgi edinmek için, Facebook’da Açık Arttırmanın Temel İlkeleri adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

 • Aksiyon/Edinme Başı Maliyet (EBM) – Cost Per Action (CPA)

Edinme başı maliyet, Facebook reklamlarınızın etkileşim başına ödediğiniz ortalama tutardır. Edinme başına ödeyeceğiniz tutar, reklamınızda hedeflediğiniz kişilerin ve aynı hedef kitleye reklam göstermek isteyen reklam verene göre değişir.

 • Tıklama Başı Maliyet (TBM) – Cost Per Click (CPC)

TBM, reklamınızın aldığı her bir tıklama için ödediğiniz ortalama tutardır. Ortalama tıklama başı maliyet, Toplam Bütçe / Toplam Tıklama Sayısı formülüyle hesaplanır.

 • Bin Gösterim Başı Maliyet (BGBM) – Cost Per 1000 Impressions (CPM)

Bin gösterim başı maliyet, reklamınızın 1000 kere gösterilmesi karşılığında ödediğiniz ortalama tutardır. Bin    gösterim başı maliyet, Toplam Bütçe / (Toplam Gösterim Sayısı / 1000) formülüyle hesaplanır.

 • Gösterimler (Impressions)

Facebook’ta reklammızın toplam kaç kişiye gösterildiğini belirtir. Facebook mobil uygulamalarında ve diğer Facebook arayüzlerinde reklam gösterilmeleri anlayışı farklıdır.

 • Tıklamalar (Clicks)

Tıklamalar, reklamınızın aktif olduğu süre boyunca aldığı toplam tıklama sayısıdır. Tanıtımını yaptığınız şeye bağlı olarak, etkinlik cevapları ya da mobil uygulama yüklemeleri de tıklama olarak sayılabilir.

 • Dönüşümler (Conversions)

Dönüşümler; satın alma, sepete ürün ekleme ya da form doldurma gibi tamamlanması beklenen müşteri etkileşimleri olarak düşünülebilir.

 • Video İzlemeleri (Video Views)

Facebook için videonuzun 1 kere izlenmesi demek, videonun en az 3 saniye izlenmiş olduğu anlamına gelmektedir. Video izlenmeleri sayısı, bu kurala uygun olarak belirlenmektedir. Facebook’un yeni video reklam ödeme sistemi, 10 saniyenin altında izlenen videolarınıza para ödememeniz üzerine kuruludur.

Hedefleme (Targeting) 

 • Çekirdek Kitleler (Core Audiences)

Çekirdek Kitleler, 4 ana hedefleme türüne göre hedef kitlenize reklamla ulaşabilmenizi sağlar. Bu 4 ana tür; konum, demografi, ilgi alanları ve davranışlardır. Bu veriler, insanların kendi Facebook profillerinde paylaştığı bilgilerden ve tüm Facebook arayüzlerindeki davranışlarından çekilir.

 • Özel Kitle (Custom Audience)

Özel Kitle; reklam verenlerin, Facebook’ta yer alan insanlar arasındaki belirli bir/mevcut kitleyi bulmalarına imkan sağlar. Özel kitle belirlenmesi, çerez teknolojisine göre çalışmaktadır. Web sitenize, mobil uygulamanıza giren kullanıcıları hedefleyebildiğiniz gibi, Facebook sayfanızla etkileşimde bulunmuş ya da e-mail, Facebook ID, telefon numarasına sahip olduğunuz kullanıcıları Facebook’ta hedeflemenize yarar.

 • Benzer Görünümlü Kitleler (Lookalike Audiences)

Benzer Görünümlü Kitleler, belirli bir Facebook kullanıcısı grubuyla (Facebook kitlesi) bazı parametrelerce benzer özellikler gösteren kitledir. Benzer Görünümlü Kitleler; size, mevcut müşterilerinizle neredeyse aynı eğilimler gösteren daha geniş bir kitleyi hedeflemenizi sağlar. Özel Kitle’yi kullandığınız zaman, bunun yanında Benzer Görünümlü Kitleler’i de kullanarak, aynı hedefleme kriterlerinize sahip geniş bir “Hedef Kitle Listesi” elde edebilirsiniz.

 • Partner Kategoriler (Partner Categories)

Partner Kategoriler, reklam hedeflemelerinde Facebook’un güvenilir 3. taraf veri ortaklarının verilerini kriter olarak kullanmanıza olanak tanır. Bu veriler, Facebook’taki insanları belirli özelliklere göre hedeflemenizi sağlar. Örneğin, kendi geliriyle olmasının ya da olmamasının önemine bakmaksızın ev sahibi olan kişileri hedeflemeniz. Ayrıca, bu veriler sayesinde Facebook’taki kitlenin Facebook’ta çevrimiçi değilken yaptıklarını da hedefleme kriteri olarak kullanabilirsiniz. Örneğin, yeni bir kamyon satın alan insanlar.

Yazar hakkında

Mahmut ER

Yorum Yap