DİJİTAL PAZARLAMA

My Business Yetkilileri ile İletişime Nasıl Geçilir?

google-haritalari
Yazar Mahmut ER

Google harita başvurusu (Google My Business) veya harita kaydı yaparken birçok sıkıntı ile karşılaşıyoruz. Yaşanan en büyük sorunlardan biri Google tarafından gelmesi gereken doğrulama şifresidir. Genelde şifrenin gelmemesi haritanızı aktif etmenizi engellemektedir. Tekrar tekrar şifre talebinde bulunacağınıza Google ile canlı destek üzerinden iletişime geçip, tüm sorunlarınızı hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

Haritanızdaki adres değişikliği, harita güncelleme, hata bildirme, konumun yanlış yere işaretli olması gibi birçok sorunu tek bir panel üzerinden Google yetkilileri ile tek bir seferde çözme fırsatı bulunuyor. Şimdi bu dertlerden kurtulmanız için hangi yolu izlemeniz gerektiğini sizlerle paylaşıyorum.

https://www.google.com/business/ sayfasına girip, gmail mail adresinizle giriş yapıyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra aşıdaki ekran gelmektedir. Okla işaretli yeri tıklıyoruz.

11

Aşağıdaki resimdeki alan açılıyor. Daha sonra destek linkini tıklayınız. Tıkladıktan sonra ekranın sağ alt köşesinde yeni bir alan açılacak.

1

Açılan alanda canlı sohbet linkini tıklayıp Google ekibiyle canlı olarak iletişime geçebilirsiniz. Burada ayrıca mail ve telefon olarak da iletişime geçebilirsiniz. Sorununuzu Google yetkilerine anlattığınızda size nasıl yardımcı olacaklarını ayrıntılı bir şekilde anlatacaklardır.

2

Yazar hakkında

Mahmut ER

Yorum Yap