SEO

Google News Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır?

google-news-nedir-basvuru-kriterleri
Yazar Mahmut ER

Bu makalemde Google’un başka bir hizmetlerinden olan Google News ( Google Haberler ) anlatacağım. Haber sitenizi, blog sayfanızı Google News’e nasıl kaydedilir. Kayıt esnasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazımda bulabilirsiniz.

Google News Nedir?

Google’un kullanıcılalrı için daha özgün ve daha doğru haberleri ulaştırmak için kullanıcılarına sunduğu hizmettir. Google News (Google Haberler) 50.000’den fazla haber başlıklarını okuyucularına sunmaktadır. Google kullanıcıları Dünya çapında tüm haberlere anlık olarak takip edebilmektedir.

google-news

Ayrıca “Google Haberler” sekmesine tıkladığınızda pek çok güncel haberlere ulaşabilmeniz mümkündür. Bu kısımda Türkçe bir şey aradığınıza Türkçe haberler karşınıza çıkacaktır. Aynı şekilde farklı dillerde arama yaptığınızda yine aranan dillerde haberler karşınıza çıkacaktır.

Google News Avantajları

İnternet aleminde rekabetin çok fazla olmasından dolayı haber siteleri arasında kıyasiye rekabet vardır. Daha çok ziyaretçiyi siteye çekebilmek için en doğru yöntem Google News kaydı yapılması gerekmektedir. Peki Google News kaydı neden bu kadar önemli?

  • Normal şartlarda Google’da üst sıralarda yer almak için haber içeriklerinin SEO uyumlu olması gerekir. Google News’e kayıt olunduğunda; üst sıralarda yer almak için yapılan SEO harcamaları düşer, ciddi bir yatırım yapmaya gerek yoktur. Google News’e kayıtlı olunduğunda haber içeriği doğrudan okuyucuya ulaşır.
  • Siteniz çok daha fazla kişi tarafından ziyaret edilir.
  • Haber siteniz daha fazla ziyaretçi aldığı için ajanslardan ve kurumlardan reklam alma olasılığınız artar.
  • Haber sitenizin imajı iyileşir ve Google News’e kayıtlı olduğu için güvenilirliği artar.
  • İndex hızı ciddi oranda yükselir.
  • Alexa değerleri düşer. Alexa ziyaret sayısına göre sınıflandırma yapan site sayacıdır.
  • Kısa zamanda markanızın duyulması ve piyasada yer edinmesi kolaylaşır.
  • Hit sayısı yükselen ve piyasada konumunu sağlamlaştıran site satılmak istenirse, yüksek bedellere satılabilir.

Google News Başvuru

Google News servisinin amacı okuyuculara etkin ve kaliteli haber hizmeti sunmaktır. Bu sebeple sistemine kaydedeceği haber sitelerini belli kriterlere göre seçer. Google News’e kaydolmak haber siteleri için oldukça prestijli bir durumdur ve kayıt yaptırmak isteyen sitelerin belli standartları karşılamaları gerekir.

Yeni bir haber sitesi oluşturuyorsanız genel kriterleri karşıladığınız anda hemen Google News başvuru yapmamanız önerilir. Siteniz kaliteli ve özgün içeriklerle destekledikten bir müddet sonra başvuruda bulunabilirsiniz. Makale sayısı olarak ortalama 200 adet ve süre olarak 2 ay uygundur. Google News başvurusu yapıp reddedilirseniz 60 gün sonrasında tekrar talepte bulunabilirsiniz.

Google News Genel Yönergeleri

Haber içeriği: Google News’e dâhil olmak isteyen haber siteleri güncel ve ilgi çekici konularda haber yapmalıdırlar. Haberlerde özgün başlıklar kullanılmalıdır ve haber içeriklerinin en az 200 kelimeden oluşması gerekir.

Nasıl yapılır, hava tahminleri, iş ilanları ve tavsiye gibi yazıların olduğu siteler, Google News başvuru talebinde bulunamazlar. Şayet haber sitenizde bu türden içerikler varsa bunları farklı klasöre veya farklı subdomain’e almanız ve Google News site haritasında bu yazıları hariç tutmanız gerekir.

Habercilik Standartları: Haberler özgün şekilde hazırlanmalıdırlar. Kopyala yapıştır içeriklere kesinlikle yer verilmemelidir. Eğer haber farklı bir kaynaktan alındıysa mutlaka haber kaynağı belirtilmelidir. Yazılar haber formatında oluşturulmalıdır ve haber ile ilgili detaylar barındırmalıdır. İçeriklerin sürekli olması önemlidir, haber mantığında düzenlenmesi gerekir.

İmla ve yazım kuralları: Google News okuyucularına kaliteli ve seçkin içerikler sunmak ister. Yazım yanlışları ve imla hatalarıyla dolu bir metin, okuyucu deneyiminin kalitesini azaltır.

Yetkinlik: Google News kaydı için dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da yetkinliklerinize göre haber yapmanızdır. Hâkim olmadığınız konularda sadece haber olması için yayımladığınız içerikler haber kalitenizi azaltacaktacağı gibi, uzmanlık konularınızdaki yazılar da sitenizi bir adım öne çıkaracaktır.

Sorumluluk: Haber sitenizdeki yazarların iletişim bilgilerinin paylaşılması okuyucular gözündeki değerinizi arttırır. Yazarlar hakkında biyografiler, e-posta adresleri ve telefon numaralarının paylaşılması sitenize duyulan güveni arttıracaktır. Bu çok önemlidir, sakın hafife almayın! Google news başvuru talebinde bulunup sırf bu bilgileri girmediler diye reddolunan pek çok site vardır.

Google News Teknik Yönergeleri

Makale Bağlantıları ve URL’leri: Haber sitelerinde minimum birkaç kelime içeren HTML bağlantıları olmalıdır. Makale URL’lerinin ise kalıcı, benzersiz ve özgün olması gerekmektedir.

Makale biçimi: Google News’e kayıt olmanın şartlarından biri de makalelerin HTML dilinde yazılmış olmasıdır. Google tarayıcıları PDF ve HTML dışındaki biçimleri tarayamaz.

Robots.txt veya meta etiketler: Haber sitenizdeki içeriklerin Google News’te okuyucuya sunulabilmesi için sitenizin Google botlara açık olması gerekir.

Site haritası: Günlük haberlerinizi listeleyecek Google News site haritası ekleyiniz. WordPress kullanıyorsanız bu işi bir eklenti vasıtasıyla kolaylıkla halledebilirsiniz. Haber teması kullanıyorsanız site haritası temanın içinde zaten yüklü oluyor.

İletişim Sayfası: İletişim sayfası Google News kayıt şartları arasında en önemlilerden biridir. Her internet sitesinde olması gereken bu sayfada adres, telefon numarası, mail adresi gibi bilgilerin doğru olarak girilmesi gerekmektedir. İletişim formunun da eklenmesi artı bir değer olacaktır.

Künye Sayfası: Künye sayfası ise haber sitenizin ulaşılabilirliği ve güvenilirliği açısından önem taşımaktadır. Görsel bir düzen içerisinde haber sitesi yazarlarının gerçek resimleri, mail ve kişisel bilgilerinin bu sayfada olması gerekir.

“İmtiyaz sahibi, adres, telefon, genel yayın yönetmeni, editörler, gece vardiyası editörü, mali müşavir, reklam sorumlusu, hukuk danışmanı, yer sağlayıcı ve kurumsal e-posta” künye sayfasında bulunmalıdır.

Ayrıca künye sayfasında yukarıdaki bilgilerin hemen altında “Yayın İlkeleri” ve “Yasal Bildirim” metni yer almalıdır. Örnek arıyorsanız Google News kayıtlı haber sitelerine bakabilirsiniz.

Gizlilik Politikası: Gizlilik politikası haber sitenizi bir adım öteye taşıyacaktır. Gizlilik politikasının linklerinin de sitenin görünen kısımlarına konulması gerekmektedir. Genellikle sitenin en alt kısmında konumlandırılır.

Haber sitesinin düzeni: Sitenin en üst kısmında “yazarlar, iletişim, künye” alanların yer alması gerekmektedir. Ana menüye göre konumu önemli değildir.

Google News Kalite Yönergeleri

Habercilik ilkelerinden uzaklaşmayın: Google News pazarlama amacıyla oluşturulan bir servis değildir. Bu nedenle Google News’e kayıt yaptırmak isteyen sitelerde reklam ve tanıtım amaçlı içerikler bulunuyorsa, haber içeriklerinin bu yazılardan ayrı tutulması gerekmektedir. Google ticari amaçlarla haberciliği karıştıran siteleri okuyucularının karşısına çıkarmaz, Google News kayıtlı site olsanız dahi, böyle bir durumu tespit ettiğinde sitenizi bu servisten kaldıracaktır.

Kullanıcı dostu olun: Haber sitelerinin çabuk yüklenmesi okuyucu deneyimini kolaylaştıracaktır, bu yüzden web sitesinin yapım aşamasında sayfaların yüklenmesini zorlaştıracak unsurlardan uzak durulması gerekmektedir.

Meta kullanımı: Anahtar kelimeler kullanmak zorunda değilsiniz, fakat yine de kullanmak isterseniz aşağıdaki şekilde kullanmanız uygun olacaktır.

<meta name=”news_keywords” content=”Google News nedir, Google News kaydı, Google News site ekleme”>

Google News Kayıt

Haber sitenizi Google News yönergelerine göre düzenlediniz ve tüm kriterleri karşılıyorsunuz. Google News’a kayıt olmak, haber sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmak ve marka değerinizi arttırmak istiyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey Google News’e başvuruda bulunmak.

Google Haberler Yayıncı Merkezi’ne BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz. Açılan ekranda Google News kayıt ettirmek istediğiniz sitenin yanındaki “Google Haberler’e ekleme isteğinde bulunun” sekmesine tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Google News site ekleme isteği altında haber siteniz hakkında açıklama yapmanız gereken bir bölüm ile karşılaşacaksınız. Bu bölümde haber siteniz ile ilgili detaylı bilgi aktarımı yapmanız gerekir. Günlük hit sayısı, ne zaman kurulduğu, habercilik prensiplerinden bahsedebilirsiniz ve bu bölümü Türkçe olarak yazmanızda hiç bir mahsur yoktur.

Açıklamanın alt kısmında form göreceksiniz ve bu formu doldururken web sitenizdeki iletişim bilgileriyle aynı olduğundan emin olmalısınız. Formun altında haber içeriklerinizi seçebileceğiniz bir bölüm bulunuyor. Sitenizde yayınlanan haber içerikleri doğrultusunda bu kutucukları işaretleyip, başvuru formunu Google’a değerlendirilmek üzere gönderdiğinizde aşağıda görebileceğiniz üzere onay mesajı ile karşılaşacaksınız.

Yazar hakkında

Mahmut ER

Yorum Yap