SEO

Google Optimizasyonu ( SEO ) Nasıl Yapılır?

seo-calismasi-nasil-yapilir
Yazar Mahmut ER

Google arama motoru optimizasyonu ( SEO ) çalışması, diğer arama motorlarına göre daha çok önem verilmelidir. Çünkü Google diğer arama motorlarına göre daha çok kullanılmaktadır. Buda birçok büyük firmanın yarış içerisinde olması demektir. Bu nedenden dolayı Google arama motoru algoritması düzenli bir şekilde güncellenmektedir. Bu güncellemeler sayesinde daha doğru ve hilesiz sonuçları elde edebiliriz. Google algoritmasına göre siteye Seo çalışması yapılmalıdır.

Bu bilgiler doğrultusunda “Seo Nedir?” sorusuna cevap verebiliriz. Google Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ) çalışmasını yapabilmek için hassas noktalar vardır. Bunların bazılarını listelemek istersek;

Google SEO Teknikleri;

✔ Domain Adı ✔ Site Ziyaretçi Sayısı ✔ Meta Keywords
✔ Domain Yaşı ✔ Sayfa İçi Linkler ✔ HTML Tag Kullanımı
✔ Web Site Tasarımı ✔ Sayfa Dışı Linkler ✔ Hatasız Kodlama
✔ Web Site Aktif Yaşı ✔ Meta Title ✔ Kaliteli Dizinlere Eklenme
✔ Kesintisiz Hosting ✔ Meta Description ✔ Kaliteli İçerik

İYİ BİR SİTE İÇİN ÖNERİLER!

Google Arama Motoru’na optimizasyon çalışması yaparken belli başlıklara dikkat etmeliyiz. Bu başlıklar; site içeriği, yazılım dili, tasarım rengi gibi daha pek çok konudan oluşmaktadır. Bunların bazılarını sizinle paylaşmak istiyoruz.

Site İçeriği Özgün Olmalı

Seo çalışmasının en başında gelen site içeriği çok önemli bir başlıktır. Sitenin tasarımı ne kadar önemliyse içeriği de çok önemlidir. Kullanıcılar siteye girdiğinde, içeriğin kullanıcıya fayda sağlamalıdır. İçerik özgün olmalıdır. Kullanıcı istediğini bilgiye rahatlıkla ulaşmalıdır. Menüler ve içerik uyumlu olmalıdır. Eğer bu saydıklarıma “EVET” diyebiliyorsanız siteniz SEO çalışmasına hazır demektir.

Renk Seçimi

Sitenin yazılımı yaparken sitede renk uyumu çok önemlidir. Kullanıcıyı yormamalı ve yazıların okunulabilir olmalıdır. Bu nedenle sitedeki renk uyumu çok önemlidir.

Kodlamalara Dikkat Edin

Sitenin görünen yüzünün önemli olduğu kadar görülmeyen yüzü olan kodlama kısmı da çok önemlidir. Kodlamada yapılan hatalar sitenin SEO çalışmasında üst sıralara çıkmamasına veya çıkmasını zorlayacak durumlara neden olabilir. Bu nedenle kodlama yapılırken güncek kodlar kullanılmalıdır.

Fotoğraflara Alt Etiket Ekleyin

Google botları sitenize geldiğinde resimlerin hangi konu ile ilgi olduğunu anlayabilmesi için resimler “Alt Etiket” eklenmelidir. Bu etiket Google’da daha kolay yükselmemizi sağlayacaktır.

Linkleri İsim Verin

Google’ın hazırladığınız siteyi anlayabilmesi isimler verilmesi gerekir. Bu durum linkler içinde gereklidir. Link oluşturduğunuzda title bölümüne konuyu özetleyen bir isim vermek hem işinizi kolaylaştıracak hem de artı puan almanıza yardımcı olacaktır.

Backlink Kazanmak

Google’da bulunan sitelerin, sizin sitenizi yayınlaması veya paylaşmasına backlink denir. Backlink sayesinden sitesinden, sitenize link veren firmalar size referans olmaktadır. Bu nedenle kaliteli sitelerde linkiniz paylaşılırsa, referansınız kaliteli olacağından daha çabuk yükselirsiniz.

Mahmut ER

SEO & Adwords Uzmanı

Yazar hakkında

Mahmut ER

2 Yorumlar

Yorum Yap