GOOGLE ADWORDS

Google Sağ Reklam Alanını Neden Kaldırdı?

google-sag-reklam
Yazar Mahmut ER

Google’dan büyük değişiklik geldi. Adwords reklam alanlarını kısıtlama kararı aldı. Geçtiğimi aylarda ilk 3 sırayı Adwords reklam alanlarına ayıran ve sağ tarafı reklam alanı olarak kullanan Google yeni bir değişiklik yaparak sağ alanda yayınlanan reklamları kaldırma kararını açıkladı.

Rekabeti yüksek kelimelerde sağ tarafta daha düşük bütçelere reklam veren firmaların, fazla talep görmemesinden dolayı kaldırıldığı düşünülmektedir. Sağ taraf reklamları neredeyse hiç tıklanma almıyordu.  Çok ilgi gören ilk 3 sıra son açıklamadan sonra 4 sıraya çıkartılmıştır. Ayrıca alt tarafta çıkan reklam grubu da 1 sıra artmıştır.

Değişen Adwords reklamlarında sıralama nasıl olacak?

Google sağ taraf reklamlarını kaldırmasıyla birlikte, ilk 4 sıra ve alt alan reklamlarından rekabetin artmasından dolayı bütçelerinizi biraz fazla tutmanıza neden olacak. Rekabetin yüksek olan kelimelerde rakiplerinize göre daha fazla bütçe ayırmanız sizi üst sıralara çıkaracaktır.

Bir örnekle açıklayacak olursak;

A firmazı (40 TL), B firması (30 TL), C firması (20 TL), ve D firması (10 TL) bütçe ile adwords reklamlarıyla aynı gün üst sırada yer almak için kampanya başlattığını düşünelim, ilk sıralama yüksekten düşüğe doğru A>B>C>D şeklinde ilk 4 sıraya yerleşecektir. Ancak, ilk sırada bulunan site tıklama başına 5 TL, ikinci site 4 TL, üçüncü 3 TL, dördüncü 2 TL olarak ödeme yapacaktır. Yani ilk sırada bulunmanın maliyeti daha yüksek bir maliyet oranı çıkartırken bütçesi diğer sitelere göre daha hızlı tükenecektir.

Böylece bütçesi biten firmanın yerine bir alttaki bütçe ilk sıraya yükselecektir. Bu durumda bütçeleri biten firmaların yerine düşük bütçeliler sıralamalara girecektir. İlk 4 sıralamadan sonra diğer firmalar alt reklam alanında ve 2., 3. … sayfalarında reklamları yayınlanacaktır. Tek bir kelimeye fazla sayıda reklam veren firma varsa maliyetiniz çok fazla olacaktır. Maliyetinizi düzenli bir şekilde ayarlaya bilmeniz için “Keyword Planner Anahtar Kelime Analizi” yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.

Yazar hakkında

Mahmut ER

Yorum Yap