GOOGLE ADWORDS

Görüntülü Reklam Ağının Önemi

goruntulu-reklam-agi-onemi
Yazar Mahmut ER

Her gün olduğu gibi bugünde internette dolaşırken dikkatinizi bir reklam çekti. Sonrasında maillerinize bakarken benzer bir reklam daha karşınıza çıktı. Akşam dekorasyon seçimlerine bakarken mobilya reklamlarının çıktığını farkettiniz. Bu reklamların bizi nasıl bulduğunu mu merak ediyorsunuz. Bu reklamlar girdiğimiz web sitelrine Görüntülü Reklam Ağı ile geliyor.

Görüntülü Reklam Ağı birçok web siteisnden oluşur bu sitelerin başında Gmail,Bloger ve Youtube gelmektedir. Tabiki bunları milyonlarca web sitesi takip etmektedir. Bu kadar büyük bir alanı kapsayan Görüntülü Reklam Ağı hedef kitleye ulaşmak için çok fazla seçenek bulunduran reklam biçimidir. Bu reklamlar çeşitli görseller ve metinlerle desteklenerek potansiyel müşterinin dikkatini çekmeyi kolaylaştırıyor. Görüntülü Reklam Ağının bir avantajıda reklamın çıkcağı sitelerin hatta sayfaların
seçilebiliyoır olmasıdır. Böylelikle müşterilere ulaşım hızlanıyor. Kısacası marka bilinirliğini arttırarak daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak ve potansiyel müşterileri müşteri kitlenize dahil etmek istiyorsanız Görüntülü Reklam Ağı sizin için biçilmiş kaftan. Eğer Google Görüntülü Reklam vereceksek bu işin iki adımı tasarım aşamasına geçmeliyiz.

İçereriğe Dayalı Hedefleme

Yukarda bahseettiğim mobilya reklamı örneğinde olduğu gibi ,dekorasyon sitesinde dolaşan bir kullanıcıya sunulan mobilya reklamı o anda dikkatini çekecektir ve satın almaya yöneltecektir. Bu yöntem içeriğe dayalı hedefleme yöntemidir. Reklam oluşturulurken seçilen anahtar kelimelerin ilgili web sitelerde bulunan içerikle eşleşmesi durumunda reklam müşteriye sunulur.

Reklamın Görüntüleneceği Alanın Belirlenmesi

Görüntülü Reklam Ağında reklam yayınlarken müşteriye ulaşmadaki en önemli adımlardan biride doğru hedeflemelerin yapılmasıdır. Yani doğru kitleye doğru doğru zamanda reklamın sunulmasıdır. Google Görüntülü Reklam Ağındaki en önemli avantaj reklamın yayınlanmasını istediğiniz ya da yayınlamasını istemediğiniz sitelerin sayfaların seçilebiliyor olmasıdır.

Konum ve Dil Hedefleme

Reklamların doru müşteri portföyüne ulaşması için bulunduğu coğrafyanın belirlenmesi gerekir ve buna bu coğrafyada kullanılan dillerin eklenmesi gerekir.

Cihaz Hedefleme

Reklamın gösterimin yapılacağı cihazların belirlenmesidir. Örneğin reklamın dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarda mı ya da android ve ios cihazların tümünde mi gösterime sunulacağına karar verilmelidir. Bu aşamalardan ardından doğru ve etkin bir tasarım bizi Görüntülü Reklam Ağında başarıya götürecektir.

Yazar hakkında

Mahmut ER

Yorum Yap