WORDPRESS

Gravatar Nedir ve Nasıl Kullanılır?

gravatar-wordpress
Yazar Mahmut ER

Gravatar kelimesi avatar kelimesinden türetilmiştir.  İnternet aleminde işe yarayan ve profil resmi oluşturma yardımcısıdır. Sitelerde yazarlık yapıyorsanız ve profilleriniz varsa, Gravatar sayesinde bir profil resmini tüm bu web sitelerinde aynı anda görüntüleyebilirsiniz.

Birçok sitede yazarlık mı yapıyorsunuz? Her seferşnde kullanıcı resminizi yüklemekle uğraşmak yerine, Gravatar’a bir defaya mahsus bir kere fotoğraf yüklemeniz yeterlidir. Örneğin, A blogunda, B blogunda veya C sitesinde site sahibi sizden yazarlık için istediği mail adresini Gravatar’a üye olduğunuz mail adresini verdiğiniz taktirde hepsinde aynı resim ve kişisel bilgileriniz yayınlanacaktır.

Gravatar kullanmak aslında iş yükünden kurtulmaktır. Tabii bir de site yönetimlerine hiç sormadan profil fotoğrafınızı kendiniz ve istediğiniz sıklıkla değiştirebilirsiniz. Tabii bu çok da tavsiye etmediğimiz bir davranıştır.

GRAVATAR NASIL KURULUR?

1. Adım: gravatar.com adresinden sitenin açılış sayfasına giriyoruz. Kayıt yaptırmak istediğimiz e-posta adresini yazarak “Get Your Gravatar” butonuna tıklıyoruz.

2. Adım: “Sign-up for free” butonuna tıklıyoruz. Tabii daha önceden WordPress üyesi olanlar ortada bulunan mavi butona tıklayarak da işleme devam edebilirler.

3. Adım: Bu adımda gerekli e-posta, kullanıcı adı ve şifre bilgilerini giriyoruz ve “Sign-up” butonuna tıklıyoruz.

4. Adım: Bu adıma aldırış etmiyoruz ve vermiş olduğumuz e-posta adresine giderek gelen postayı açıyoruz.

5. Adım: E-posta doğrulaması açmış olduğumuz hesabı doğrulamak için gerekli bir adım.

6. Adım: Açtığımız e-postanın içinde hesabımızı doğrulamak için “Activate Account” butonuna tıklıyoruz.

7. Adım: Gelen ekranda “Sign into Gravatar” butonuna tıklıyoruz.

8. Adım: E-posta adresimizi ve vermiş olduğumuz şifreyi yazarak “Sign in” diyerek siteye giriş yapıyoruz.

9. Adım: Açılan sayfamızda resim ekleyebilmek için “Add One By Clicking” yazısına tıklıyoruz.

10. Adım: Yüklemek istediğimiz profil resmimizi dilersek internetteki bir adresi vererek, ya da bilgisayarımızdaki bir fotoğrafı sarı içinde belirtmiş olduğumuz butonu tıklamak suretiyle yükleyerek yayınlayabiliriz.

11. Adım: “Bilgisayarımın Sabit Sürücüsü” seçeneğini seçtiysek gelen sayfada Gözat tuşuna tıklayarak bilgisayarımızdan fotoğrafımızı seçiyoruz ve “Sonraki” butonuna basıyoruz.

12. Adım: Artık fotoğrafımız karşımızda ve kendisini düzeltmemizi istiyor. Belli bir büyüklüğe sahip olması gerekiyor fotoğrafımız. Bu yüzden bu adımda kırpma-biçme işlemini yapıyoruz ve altta görmüş olduğumuz “Kırp ve bitir!” butonuna tıklıyoruz.

13. Adım: Bu son adımımızda Gravatar bizden profil resmimizi nerelerde kullanacağımızı bilmek adına fotoğrafımızı oylamamızı istiyor. Tabii biz de garantici olduğumuz için tüm sitelerde görünmesini istiyor ve fotoğrafın hemen altında bulunan “rated G” resmine tıklıyoruz.

Yazar hakkında

Mahmut ER

Yorum Yap