SEO

Penguen 4.0 Cezasından Kurtulmanın 5 Yolu

google-penguen
Yazar Mahmut ER

Google siteniz için yaptığınız çalışmalar için ödül ve cezalar vermektedir. Günümüzde yapılan Seo çalışmaların bazıları sitelere zarar vermekte ve ceza almaktadır. Bugünkü yazımda Google’un son dönemlerde önem verdiği Penguen 4.0 cezasından nasıl kurtulacağınız ile ilgili maddeleri sıralayacağım.

Siteniz Google tarafından ceza aldığında büyük kayıplar yaşayacaksınız. Google’un son yaptığı güncellemeden sonra gözden kaçırdığı siteleri cezalandırmaya başladı. Spam kavramıyla savaşan Panda 4.0 güncellemesi gibi Penguen 4.0 güncellemesi de spama yönelik yenilikler içermektedir. Penguen 4.0 güncellemesini duyuran Google, birçok site etkilenmiştir. Ancak etkilenmediğinizi düşünüp sitenizle ilgilenme bırakmayınız, bundan sonra olmayacağı anlamına gelmiyor.

Sitenizi yükseltmek için yaptığınız backlink çalışmasında, aldığınız linkler kalitesiz ise her an Penguen 4.0 cezası alabilme ihtimaliniz vardır. Penguen 4.0 cezası alıp sıralamalarda düşüş yaşıyorsanız, bekleyerek zaman kaybı yaşarsınız. Google’un sizi affetmesi çok uzun yıllar alabilir, bu süreci hızlandırmak için aşağıdaki bilgileri dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

penguen-4-0

– Birinci Yöntem:

Bu zamana kadar aldığınız linkleri kontrol etmelisiniz. Kontrol etmek için MajesticSEO ve Ahrefs gibi online kontrol yazılımlarından yardım alabilirsiniz. Ayrıca aynı anda Google Search Console panelinden de kontrol etmeni önemlidir. Search Console ile sitenize link veren tüm sayfaları taramanız sağlıklı olacaktır.

Backlink çalışmalarınızdaki linkleri elle tarama yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar;

  • Link aldığınız site Google’da listeleniyor mu? Link çıkışı yaptığınız sitenin URL’si Google’da listelenmiyorsa sitede bir sorun olabilir. Eğer link veren sayfa arama sonuçlarının ilk sayfası dışında yer alıyorsa, düşük kaliteli bir link almışsınız demektir.
  • Link veren sayfanın “Meta Title” öğesini Google’da arattığınızda kaçıncı sırada yer alıyor? Alt sıralarda yer alıyorsa sayfanın iyi bir noktaya gelmesi beklenemez.
  • Link veren sayfanın ana sayfa adresi iyi bir sıralamaya sahip mi? Link veren sayfa size trafik sağlamış mı? Sadece link aldığınız sayfaya değil, ana sayfanıza veya başka sayfalarınıza da trafik sağlaması önemlidir.
  • Link veren sayfanın IP adresine sahip başka siteler de size link vermiş mi? Eğer öyleyse, SPAM link saldırısına maruz kalmış olabilirsiniz. IP adreslerini test etmek biraz zaman alabilir ancak önemli bir konudur.

– İkinci Yöntem:

Şüphelendiğiniz tüm linklerinizi bir Excel dosyasına toplayıp yukarıdaki maddeleri izleyerek yanlarına notlar alın.

– Üçüncü Yöntem:

Her sitenin Web Yöneticisiyle iletişime geçerek linklerin kaldırılmasını rica edin. Kendilerinden cevap alana kadar iletişimde kalın. Bazı geliştiriciler sizi görmezden gelmeye çalışabilir, diğerleri de linkleri kaldırmak için ücret isteyebilir, bunlara kulak asmadan nazikçe rica etmeye devam edin.

– Dördüncü Yöntem:

Disavow Aracı‘nı kullanarak, düşük kaliteli veya Spam linkleri reddetmek için Google’a form gönderin. Ayrıntılı bilgi için Google’ın Geri Bağlantıları Reddetme rehberine göz atın.

Bu formu dolduruken çok dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Forma ekleyeceğiniz linklerin düşük kaliteli olduğundan veya SPAM link olduğundan kesinlikle emin olmanız gerekir ve link URL’sinin doğru olduğunu tekrar tekrar kontrol etmeniz şarttır. Ayrıca form içerisine eklediğiniz bilgileri ve Web geliştiricileriyle yaptığınız yazışmaları bir dosyaya toplayın. Bağlantıları reddederken Google tarafından yapılan uyarıyı göze alın:

“Bu, gelişmiş bir özelliktir ve yalnızca dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu özellik hatalı kullanılırsa sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansına zarar verebilir. Geri bağlantıları reddetme işlemini yalnızca, sitenize yönelik yüksek miktarda SPAM, yapay veya düşük kaliteli bağlantı olduğuna inanıyorsanız ve bu bağlantıların size sorun çıkardığından eminseniz yapmanızı öneririz.”

– Beşinci Yöntem:

Disavow Aracının işleri yoluna sokması biraz zaman olabilir, ancak aşağıdaki maddeleri, listeyi gönderdiğiniz ilk hafta içerisinde takip ederseniz işler hızlanabilir:

Google’da link veren sayfalarla ilgili olabilecek aramalar yaparak o sayfaları Google sonuçlarında listelenmesini sağlayın. Bu sayfalar yılda bir veya iki defa indekslenirler, Google Botlarını bu şekilde hareket geçirebilir ve sayfanın tekrar indekslenmesini sağlayabilirsiniz.
Birkaç gün bekleyerek sitenizdeki spam veya düşük kaliteli link almış olan sayfalarınızı listeleyip Google Gibi Getir servisini kullanarak indekslenmesini sağlayın. Ayrıca güncel XML Sitemap dosyanızı Google’a tekrar gönderin.
Eğer ceza sayfa bazlı gerçekleşmişse, yüksek kaliteli sayfalar oluşturarak sitenizin kalitesini artırmaya çalışın. Eğer anahtar kelime bazlı ceza aldıysanız, benzer anahtar kelimeleri içeren kaliteli sayfalar oluşturmaya başlayın.

Bu süreçte, sitenizin stratejisini tazeleyerek aşağıdaki 3 önemli faktöre odaklanabilirsiniz:

İçerik Kalitesi– Eğer içeriğiniz yeteri kadar kaliteliyse, daha fazla insan sitenize link verecektir. Kaliteli içerik daha fazla paylaşım demektir, daha fazla “doğal” hareket, sitenizi cezalardan kurtarabilir.

Sosyal Medya– İyi bir sosyal medya stratejisine sahip olmak çok önemlidir. İşiniz hangi sektörde olursa olsun, “bizi kim takip edecek?” diye düşünmeden, sosyal medyanın tüm avantajlarını kullanmaya çalışın. Bu şekilde marka gücünüzü artırabilirsiniz.

Sınırları Aşın– Hizmetinizden memnun olmuş müşterilerinizle iletişim kurun ve onları rahatsız etmeden, nazikçe fikirlerini almaya çalışın. Özel olarak kurduğunuz iletişim insanları özel hissettirecektir. Ayrıca bu yöntem güçlü müşteri-firma ilişkisi kurmanızı sağlar ve ortaya büyük bir “güven” duygusu çıkarır.

Yazar hakkında

Mahmut ER

Yorum Yap