SEO

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

seo-uyumlu-makale-yazmak
Yazar Mahmut ER

Seo çalışmalarında, Seo uyumlu makale kelimesini bir çok kez duymuşsunuzdur. Seo uyumlu makale yazan yazarların, ziyaretçi ve arama motoru uyumlu makale yazmalarını anlatmak istedim.

SEO Uyumlu Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Seo uyumlu makale yazabilmek için planlama yapılmalı ve belli kriterler doğrultusunda yazılmalıdır. Makale yazımından, içerik planlanmasına kadar Seo üzerinden planlandığını unutmayınız.

Konunun Belirlenmesi

Yazacağınız makalenin konusunu yazıya başlamadan belirlenmelidir. Yazı “böcek ilaçlama” ile ilgili olacaksa başka konulara girmeden yazılmalıdır. Aksi taktirde konudan sapmış olursunuz.

Yazı İçi Seo Kurgusu ve Planlaması

Yazacağınız makalenin bir kurgusu olmalıdır. Bu nedenle makaleniz giriş – gelişme – sonuç kavramı ile yazılmalıdır.

Alt Seo Başlıklarının Belirlenmesi

Alt başlıkların belirlenmesi makalede görselliğin ve okunabilirliğin artması için büyük bir avantajdır. Makaleyi 3-4 paragraf halinde yazmamız makaleyi daha iyi okunur hale getirecektir. Alt başlıklar sayesinde ziyaretçi istediği bilgiye daha iyi ulaşacaktır.

Makaleye başlamadan önce alt başlıkları belirleyiniz. Alt başlıklar soru başlıkları olmalıdır.

–  Böcek İlaçlama Nasıl Yapılır?
– Böcek İlaçlamanın İnsan Sağlığına Zararı Var Mı?
– İlaçlama Yapıldıktan Sonra Etkisi Ne Zaman Geçer?

Ana Başlığın Belirlenmesi

Alt başlıkların oluşumunun ardından ana başlığın belirlenmesi arama motorlarının dikkatlerini içeriğinizde toplayarak yön verici bir unsurdur. Başlığınız kısa, çeşitli ve arama motorlarına uyumlu olması açısından öncelikle anahtar kelimelerimizi belirlememiz gerekmektedir. Örnek bir başlık;

“Böcek İlaçlama Nasıl Yapılır ve Etkisi Ne Zaman Geçer?”

Yukarıdaki başlıkta ortalama 4-6 arasında anahtar kelime yer almaktadır. Bunlar “böcek ilaçlama, böcek ilaçlama nasıl yapılır, böcek ilaçlama etkisi ne zaman geçer, böcek ilaçlama etkisi” ve benzeri türevleridir. Bu şekilde arama sonuçlarında daha fazla sorgu sonucunda gösterilme imkânı bularak ziyaretçi şansınızı arttırabilirsiniz.

Anahtar Kelime Yerleşimi

Şimdiye kadar anlattıklarım ziyaretçi odaklı makale yazımı içindi, şimdi arama motoruna uygun hale getirmek. İçerikler oluşturulurken en sık yapılan hata öncelikle arama motorları için hazırlanan yazılardır. O nedenle öncelikle ziyaretçiler için hazırlamanız için bu maddeyi en sona bıraktık. Şimdi anahtar kelimelerinizi yazılarınızda uygun yerlerde (bilgi verici cümleler içerisinde) kullanarak yerleştirin.

İçerik en az 300 kelime olmalıdır. Google çok kapsamlı araştırmalar yaptıktan sonra yararlı bir makalenin en az 300 kelime olabileceğini hesaplamıştır yada bir ziyaretçi, sitede 3 dakikadan az kalıyorsa Google’ın düşüncesi “ Ziyaretçi bu siteden yararlanamamıştır “ oluyor. O yüzden ilk dikkat etmeniz gereken şey makalenin gerçekten yararlı olmasıdır.

Makale içi Başlık Kısmı

Anahtar Kelime H1 Etiketi ile Kullanılmalıdır
H1 Etiketi Anahtar Kelime il Başlamalıdır
Anahtar Kelime H2 Etiketi ile Kullanılmalıdır
Anahtar Kelime H3 Etiketi ile Kullanılmalıdır

İçerik Kısmı

İçerik En Az 300 Kelime Olmalıdır.
İçerikte ki Anahtar Kelime Oranı 4.0-5.5% Olmalıdır
Anahtar Kelime İçeriğin İlk 50-100 Kelimesi Arasında Bulunmalıdır.
İçeriğin Görsellerinden En Az 1’inin Alt Etiketi Anahtar Kelime Olmalıdır
Anahtar Kelime Kalın, İtalik ve Altı çizili olarak İçerikte Yer Almalıdır.
İçerikte Anahtar Kelime ile Linklenen Bir Giriş birde Çıkış Linki Olmalıdır.
Anahtar Kelime İçeriğin Son 50-100 Kelimesi Arasında Bulunmalıdır.

Yazar hakkında

Mahmut ER

Yorum Yap