SOSYAL MEDYA

Twitter Reklam Modelleri Nelerdir?

comprar-seguidores-twitter-640x250
Yazar Mahmut ER

En doğru Twitter reklamları verebilmek için, doğru reklam modelini seçmelisiniz. Twitter reklamları yakın zamanda çok fazla kitlelere ulaşmıştır.

Twitter Türkiye’de yakın bir tarihe kadar çok fazla kullanıcıya ulaşmamış bir sosyal ağ olmasına rağmen son bir buçuk yıllık dönemde gündemdeki dalgalanmalarla Twitter kullanıcılarının her geçen gün arttığını görüyoruz. Türkiye ‘de 7.2 milyon kullanıcısı olan sosyal ağ yakın bir tarihten beri kendi bünyesinde reklamlar almaktadır.

Twitter kendi içerisinde temelde 3 farklı reklam modeli bulunduruyordu. Özellikle 2015 yılı içersinde de gelişimini sürdürmeye devam eden Twitter reklamları 15 yeni reklam modeli ile kullanıcılara hizmet verecek. Bu yeni reklam modellerinden bazıları reklam verenler tarafından kullanılmaya başlandı. Diğer bazı reklam modelleri ile ilgili ise çalışmaların sürdürüldüğü belirtiliyor.

Peki bu Twitter reklam modelleri nelerdir? Firmalar hangi reklam kampanyası için hangi Twitter reklam modelini tercih etmeli göz atalım.

1-Promoted Trend

Sponsorlu gündem olarak da nitelendirebileceğimiz bu reklam modelinin daha çok kısa süreli tanıtım ve reklam dönemlerinde kullanılması faydalıdır. Lansman ve tanıtım dönemleri gibi dönemlerde bu reklam modelini tercih ederek reklamınızı gündeme oturtabilir ve çok daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. çünkü bu twitter reklam modeli 1 gün için satın alınan bir reklam modelidir. Markanızın reklamı için seçmiş olduğunuz hashtag ile 24 saat boyunca gündemde kalmanıza olanak tanır.

Özel reklam dönemlerinde bu reklam modelini kullanarak çok daha fazla kullanıcıya ulaşıp daha verimli bir reklam kampanyası oluşturmanızı sağlar. Reklamınız Trend Topic listesinde görüneceği için reklamınızı gören , favorilere ekleyen ve retweet yapan kullanıcı sayısı da artacaktır. Bunun yanı sıra kullanıcılar sizin reklamınızda seçmiş olduğunuz anahtar kelime ile mention yaparlar ve reklamınızın etkisi katlanarak artar.

2-Promoted Account

Sponsorlu hesap olarak tanımlanan bu Twitter reklam modeli takipçi sayısını arttırma amaçlı kullanılır. ”Who to Follow” (kimi takip etmeli) bölümünde reklamınızın tek başına ve üst sırada görüntülenmesini sağladığı için kullanıcıların dikkatini çekme olasılığınızı arttıran bir reklam modelidir. Twitter sponsorlu hesap reklamlarının maliyeti de reklamınıza bağlı olarak sizi takip etmeye başlayan kullanıcı sayısına göre hesaplanmaktır. Markanızı takip etme ihtimali yüksek olan kullanıcılara gösterilen reklamınız ilgili kullanıcıları Twitter hesabınıza yönlendirecektir. Bu büyük bir avantajdır sizi takip etmeye başlayan ilgili kullanıcıların takibinde de sizin markanız ile ilgilenebilecek farklı kullanıcılar olabilir ve etkileşim aracılığı ile reklamınızı görmeyen kullanıcılara dahi ulaşma avantajı yakalayabilirsiniz.

Bu reklam modelinin diğer özelliklerinden biri de reklamınızda ülkesel bazda hedeflemeler yapmanıza olanak sağlamasıdır. Bu şekilde reklamınızın görüntülenmesini istemediğiniz ülke veya ülkeleri seçebilirsiniz. Örneğin aktif olarak ticaretiniz olmayan ülkelere veya ürün ve hizmetinizin hitap etmeyeceğini düşündüğünüz ülkelere reklamınızı göstermeye bilirsiniz. Global firmalar için reklamlarının dünya geneline ulaşması önemlidir. Yapacağınız basit bir ayarlama ile de reklamınız tüm dünyaya ulaştırabilirsiniz.

3-Promoted Tweet

Sponsorlu tweet olarak da adlandırabileceğimiz bu Twitter reklam modelinde ise Twiter henüz takipçiniz olmayan hesaplara reklamınızı göstermenizi sağlar. Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler aracılığı ile düzenlediğiniz reklamlar takipçiniz olmayan kullanıcıların arama sonuçlarında çıkar. Kullanıcılar Twitter’da bir arama yaptığında reklamınızı görür ve eğer ilgisini çekerse reklamınıza tıklar.

Promoted tweet reklamlarının 3 aylık bir yayın süreci vardır . Bu yayın sürecinde ücretlendirme biçimi reklamınızın aldığı etkileşime göre belirlenir.. Kullanıcılar promoted tweet üzerinden reklamınıza tıkladığında , sizi takip ettiğinde, RT yaptığında veya herhangi bir başka etkileşim sağladığında ücret ödersiniz. Fakat kullanıcıların ilk etkileşimi için bir ücret ödemeniz söz konusudur.

Twitter 2014 yılı içerisinde bazıları uygulamaya konulmuş olan bazıları ise henüz deneme aşaması olan 15 yeni reklam modeli geliştrildiğini duyurmuştu. 2015 yılı içerisinde reklam verenler tarafından çok rağbet görecek olan yeni Twitter reklam modellerinden reklam modelleriden bahsedelim.

Twitter Video Reklamları

Etkili reklam modellerinden biri olan video reklamları açısından Vine, Facebook , YouTube gibi kanalları geriden takip etmiş olsa da Twitter üzerinden yapılabiliyor. Ücretlendirme biçimi diğer sosyal ağlarda olduğu gibi izlenme başına belirlenen video reklamları kullanıcılara sponsorlu reklamları olarak gösteriliyor. Video reklamları Twitter Amplify servisi üzerinden oluşturuluyor.

Twitter video reklamları kullanıcıların haber akışlarında görüntüleniyor. Ve videolar tweetlerin içerisine gömülmüş şekilde hazırlanıyor.. Aynı zamanda reklam verenler için video yükleme için bir bekleme süresi olmayan twitter video reklamları kullanıcıların görsel anlamda kullanıcıların dikkatine hitap ettiğinden reklam verenler için başarılı video içerikleri hazırlama imkanı sunuyor.

Twitter WebSite Cards

Reklam verenler için oldukça faydalı olan twitter reklam modellerinden biri olan website cards özellikle trafiği düşük olan web siteleri daha biçilemez bir reklam modeli. Amaç olarak web sitelerinin trafiğini yükseltmeyi hedefleyen bu reklam modeli için yapılan test çalışmaları sonucunda etkileşimlerinin de oldukça başarılı olduğu belirtilmişti.

witter’ın website card’ları reklam verenlerin ve site trafiğini arttırırken aynı zamanda dönüşüm almalarına odaklanılarak hazırlanmış bir reklam modeli resim üzerinde de görüntülendiği gibi reklamda ufak bir görsel, reklam verenin web site linki ve kısa bir açıklama belirtiliyor. Kullanıcılar Read More (daha fazla oku) tuşuna bastıklarında web sitesine yönlendiriliyor. Web site kartlarında daha detyalı bahsetmek gerekirse bir kaç çeşidi bulunuyor. Reklam özelliklerinize göre bir veya bir kaçını değerlendirebilirsiniz.

Summary Card:

Küçük görseller kullanmayı tercih eden kullanıcıların işine yarayan bu kart modeli daha içerik siteleri için uygun bulunmakta.

Summary Card With Large İmage:

Büyük görseller kullanan reklamverenlerin tercih edebileceği bir kart türü.

Photo Card:

Açıklama metni girmek istemiyorsanız sadece görsel içerikler için kullanılacak bir kart türü.

Galery Card:

İçeriği 4 görsel olarak galeri şeklinde gösterir.

Product Card:

E-Ticaret siteleri için faydalı olan bu kart türü ise ürüne dair tüm bilgileri reklamınızda göstermenizi sağlar.

Twitter Uygulama Yükleme Reklamları

Eylül 2013’de Twitter ‘ın mobil reklam ağı MoPub ‘ı satın alması ile geliştirilmeye başlanan bu reklam modeli sponsor reklam olarak kullanıcının karşısına çıkıyor ve reklamın kullanıcıların haber akışlarında görüntülenmesini sağlıyor. Kullanıcılar uygulamayı indirmek isterlerse reklamın yanındaki indir butonuna tıklayarak Google Play veya Apple App Store üzerinden tek tıklama ile mobil cihazlarına indirilmesini sağlayabiliyor.

Twitter uygulama yükleme reklamları reklam verenlerin daha fazla kullanıcıya ulaşmasına olanak sağlarken kullanıcılar için de mobil uygulamaları indirmeleri konusunda teşvik edici oluyor. Reklamların gösteriliş şekli kişilerin ilgi alanlarına ve tercihlerine göre belirlendiği bu reklam modelinde reklam verenler Twitter kullanıcılarının yanı sıra MoPub bünyesindeki 1 milyon mobil cihaza da reklamlarını göstermiş oluyor.

Hava Durumu Hedeflemeli Twitter Reklamları

Twitter reklam modellerinden bir diğeri de hava durumu hedeflemeli reklamlar olarak karşımıza çıkıyor. Diğer sosyal ağ reklamlarında daha önce karşılaşılmamış olan bu reklam modelinin hayata geçirilmesinde Twitter Weather Channel ile iş birliği yapıyor. Weather Channel’ın twitter kullanıcı verilerine ulaşması sağlanıyor ve kullanıcıların Twitter’a bağlandıkları bölgedeki hava durumuna göre reklam hedeflemesi yapılması sağlanıyor.

Bu reklam modelinde reklam verenler kullanıcıların bulundukları bölgelere ve hava şartlarına göre reklam verebilecekler. Özellikle belli mevsimlere yönelik ürünler satan reklam verenlerin oldukça işine yarayacak olan bu reklam modeline bir örnek vermek gerekirse araçlar için kar ürünleri satışı gerçekleştiren bir reklam veren hava durumuna göre kar yağışı olan bölgelerde bulunan kullanıcıları hedefleyebilecek.

Dil Seçenekli Reklam Hedeflemesi Modeli

Twitter’ın bir diğer reklam modeli de reklamlarda dil hedeflemesi yapmayı sağlayan dil seçenekli reklam hedefleme modelidir. Sponsorlu Tweet ve Sponsorlu Hesap türlerini kullanan reklam verenler dil hedeflemesi ile çok daha fazla kullanıcıya reklamlarını ulaştırabilecek. Üstelik sadece tek bir dil için geçerli olmayacak yani ayarlar kısmında kayıtlı kullandığınız dil tek başına etkili olamayacak. Reklam verenler artık kullanıcıların tweet attığı, etkileşimde bulunduğu diller göz önüne alınarak birden fazla dilde reklam hedeflemesi yapılabiliyor.

Yazar hakkında

Mahmut ER

Yorum Yap