DİJİTAL PAZARLAMA

YouTube Reklamları Neden Önem Verilmelidir?

maxresdefault
Yazar Mahmut ER

Ülkemizde YouTube’dan, video izlenme sayısı her gün ortalama 5 milyar’dır. Bu rakam ile çok büyük bir kitleye hitap ettiğini anlayabiliriz. Elimizde böyle bir fırsat varken neden değerlendirmeyelim. YouTube reklamlarında doğru hedefleme yapmanız durumunda sonuç almama gibi bir şansınız yoktur. Youtube reklamlarında yaş, cinsiyet, konum, sektör, rahip hesaplar gibi birçok alanı hedefleme yapabilir ve en doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Bu gibi optimize imkanı veren Youtube reklamlarını denemeden dijital reklam alanında yer alıyorum demeyin. Firmalar birçok dijital reklam platformlarını denediklerini biliyoruz.

Dijital reklamları arasından bulunan TV ve Youtube reklamları 2 ayırmak gerekir. Bakıldığı zaman aynı videoyu izletiyormuşsunuz gibi duruyor. Ancak TV reklamları çok büyük bütçeler ile gerçekleşmektedir. Bunun yanında TV reklamlarında bir kısıtlama koyup sadece kadınlar ve 25 – 45 arası izlesin diye bir optimizasyon seçeneğiniz yoktur. Ama Youtube reklamları ile ürününüze göre en doğru optimizasyonu yapıp, doğru kitleye tanıtım yapabilirsiniz. Bu reklam çalışmasını da çok düşük bütçeler ile tamamlamış olabilirsiniz. Ayrıca TV reklamları arasında büyük bir fark bulunmaktadır. Bu da Youtube reklamlarının istediğiniz zaman durdurabilir, istediğiniz zaman yayınlayabilirsiniz.

Youtube İstatistiklerinden Bazıları:

 1. YouTube kullanan kişi sayısı: 1 milyar 300 bin.
 2. YouTube’a her dakika 300 saat video yükleniyor.
 3. YouTube’da her gün ortalama 5 milyar video izleniyor.
 4. YouTube’da her ay 900 milyon saat video izleniyor.
 5. YouTube’da 1 milyar izlenme oranını aşan 10,113 video bulunuyor.
 6. YouTube’daki videoları görüntüleyen insanların %80’i ABD dışından.
 7. YouTube mobilde günde 1,000,000,000 video görüntüleniyor.
 8. YouTube görüntülemelerinin yarısından fazlası mobil üzerinden geliyor.
 9. YouTube’a, toplam 76 dilde video yükleniyor.
 10. YouTube’u mobilden kullananlar, bu platformda 1 yılda 40 dakika zaman
 11. geçiriyor ve geçen yıla göre mobilde geçirilen zaman %50 arttı.

YouTube Reklam Modelleri

youtube-goruntulu-reklam-modeliResimde de görebileceğiniz üzere 300×250 ya da 300×60 boyutlarında sitenin sağ yerleşim sütununa yerleştirebileceğiniz görsel ve metin reklam modeli olarak dikkat çeker. Gezinti esnasında ilgi durumuna göre sürekli sağ sütunda gösterilir.

yer-paylasimli-reklam-modeliYoutube üzerindeki tüm videoların alt kısmında yer alan %20’lik diliminde şeffaf olarak gösterilen 468×60 veya 728×90 boyutundaki reklam modelidir.

atlanabilir-video-reklam-modeliAtlanabilir video reklamlar, mutlaka görmüşsünüzdür 5 saniye izlendikten sonra izleyiciler tarafından atlanabilen video reklam modelidir. 5 saniye boyunca reklam verenden ücret alınmaz. 5 saniye ve sonrası için ücret alınır.

atlanamayan-video-reklam-modeliYukarıdaki reklam modelinin tam aksine atlanamayan ve izlenmesi zorunlu olan reklam modelidir. Bu reklam modelinde reklam uzunluğu maksimum 30 saniye olabilir ve başından sonuna ücrete tabi uzun video reklam modelidir.

tampon-reklam-modeliVideo oynatıcıda yine videolu reklam modellerinde olduğu gibi maksimum 6 saniye uzunluğunda atlanamayan ve izlenmesi zorunlu olan reklam modellerinden birisidir.

sponsorlu-reklam-modeliBu reklam modelinde ise video ile içeriği ilişkili olan ürün ya da birçok farklı materyalin video player üzerinde konumlandırıldığı reklam modellerinden birisi olarak dikkat çeker.

Yazar hakkında

Mahmut ER

Yorum Yap