SEO

Dizi Siteleri için Vazgeçilmez 7 Seo Tekniği

game-of-thrones-1-sezon-afiş-dizijob
Yazar Mahmut ER

Seo çalışmaları nezdinde bakıldığında dizi izleme siteleri rekabetin en üst noktada olduğu sektörlerden bir tanesidir. Kurumsal sitelerdeki kelimelerde rekabet oranı her ne kadar düşükse tam tersi yabancı dizi izleme siteleri için geçerlidir. Çünkü dizi sitelerinde sadece yabancı dizi izle şeklinde çalışma yapmak ve bu şekilde sıralamaya girmek siteye hiç bir şey katmayacaktır. Dizi sitelerinin asıl ziyaretçi çekebilecekleri alan dizi isimleri ile ilgili aramalardır. Black Mirror ya da Black Mirror izle aramaları buna en güzel örneklerden bir tanesidir. Tüm bunlardan yola çıkarak sizlere dizi siteleri için vazgeçilmez 7 Seo tekniği isimli bu rehberi oluşturduk. Peki nedir bu maddeler?

1. Farklı Olun!

Dizi sitelerinin tamamı birbirinin kopyasıdır. Rakiplerinizden farklı olmanın bir çok yolu vardır. Tasarımın farklı olması, sitenin kendine has bir iletişim dili olması sizi rakiplerinizden ayıracak ve bir anda popüler olmanıza yardımcı olacaktır.

2. Alternatifiniz Bol, Kafanız Rahat Olsun!

Dizi sitelerinin en büyük dezavantajlarından bir tanesi sürekli ilgi gerektirmesidir. Bu sadece dizinin yeni bölümü çıktığı anda eklemek demek değildir. Aynı zamanda siteye eklediğiniz video linki bir süre sonra hata verebilir. Bu nedenle siz bu hatayı farkedip düzenleyene kadar ziyaretçilerin diğer alternatif linklerden diziyi izleyebilmeliler. Bu sayede hem kullanıcı kaybetmezsiniz, hem de sadık bir kitleniz olur.

3. Kullanıcılar Ne İzlediklerini Unutabilirler, Siz Unutmayın!

İnsanlar dizi izlemeyi çok seviyorlar ancak hangi bölümde kaldıklarını unutabiliyorlar. Ziyaretçiler uğraştırmayın, sitenize gelen kullanıcıların üye olmalarına izin verin ve onlara ait izleme listelerini, en son izledikleri dizileri, takip ettikleri dizileri kaydederek onlara tekrar servis edin. Bu sayede ziyaretçiler kendilerini özel hissedeceklerdir.

4. Kimse Tek Bölüm İzlemez!

Ziyaretçiler genelde 1 bölüm dizi izleyip çıkmazlar. Araştırmalar bir ziyaretçinin sitede ortalama 2 bölüm izlediğini gösteriyor. Peki ziyaretçilerin dizinin diğer bölümünü başka sitelerde aramamaları için ne yapmak gerekiyor. Burada kullanılması gereken 2 yöntem var. Bunlardan ilki playerın altına ya da üstüne önceki bölüm ve sonraki bölüm butonlarını koymak. Bu şekilde ziyaretçiler site içerisinde kolayca gezinebilirler. İkincisi ise URL yapısının sürekli aynı kalması. Sadece rakamları değiştirerek bölüm değiştirme olayının mümkün olması.

5. Tüm Diziler Sitenizde Olsun!

Game of Thrones, Vikings gibi diziler tabi ki popülerliğini sürdürmektedir. Ancak unutmayın ki insanlar eski dizilere de merak duymaktadırlar. Bu nedenle sitenizde eski yeni farketmeksizin tüm dizileri yayınlamaya çalışın. Bu sayede kemik bir kadro oluşturur ve insanların aklındaki referans dizi sitesi olabilirsiniz.

6. Siteniz ışık hızında açılsın!

Ziyaretçiler yavaş siteleri sevmiyorlar. Öyle siteler var ki dizi süresi kadar sayfa geçiş süreleri bulunuyor. Bunun yerine sayfa geçişleri 2 saniyeyi geçmeyecek şekilde sitenizi optimize edin.

7. Sosyal Medyayı Kullanın

Sosyal Medyayı kullanın fakat bunu backlink edinmek için yapmayın. Sosyal medyadan çekilen ziyaretçilere eğer gerçekten istediği kaliteyi verirseniz bir daha sitenizden çıkmayacaklardır.

Kaynak: Dizijob

Yazar hakkında

Mahmut ER

Yorum Yap